مشکلات هتلداری و تجزیه تحلیل آنها

روزانه ایمیل های زیادی ازمدیران و صاحبان هتل و دیگر همکاران و دانشجویان هتلداری به سایت علمی هتلداری میرسد نمونه ایمیل زیر اتفاقی بوده که در یکی از هتل ها افتاده ومدیرداخلی آن هتل یکی ازاعضاء بسیارفعال انجمن بین المللی مدیریت هتلداری کیان به شماره 2-84 می باشند که مایل نبوده اند نامشان درسایت قرارگیردبدست ما رسید ازآنجائیکه اینگونه که در زیر شرح داده شده مشگل را حل کرده اند این مطلب میتواند درسی برای مدیران یا هتلداران و دانش پژوهان رشته هتلداری باشد عین مطلب رسیده بدون هیچ تغییری درسایت علمی هتلداری ایران قرار داده ایم تا تجربه ای باشد برای دیگران .  تا نظر شما چه باشد ؟
موضوع:مشکلات هتلداری و تجزیه تحلیل آنها
مشکل:اگریکی ازپرسنل هتل به دلیل بی دقتی 3 عدد ازبلیطهای پرواز خارجی میهمان مقیم هتل را گم کند به مدیرهتل چه راه حلی را با وجود وقت کم پیشنهاد می فرمائید که در درجه اول میهمان راضی، دوم اینکه به پرسنل حقوق بگیر هتل کمترین لطمه و در نهایت آبرو وحیثیت هتل زیرسوال نرود؟
مقدمه-بدیهی است که هر قدر هم مدیران و سرپرستان هتل به کار خود به خوبی آشنا بوده و تمام پیش بینیهای لازم را برای جلوگیری از ایجاد مشکل بنمایند، هتل خالی از مشکلات نخواهد بود. دراتفاقی که شرح آن گذشت  مشکل از عدم دقت کافی یکی از پرسنل هتل بوجود آمد که به مشکل اصلی میهمان یعنی کلان سرمایه هتل و پس از آن مشکل اقتصادی برای خود هتل تبدیل شد،
میهمان تا پرواز خود تنها چند ساعت فرصت داشت و بدلیل تعطیلی ایام کریسمس دفتر مرکزی هواپیمایی گلف ایر واقع در بحرین، نمایندگی آن در مشهد بدون مجوز آنان قادر به صدور بلیط المثنی نبود ومشکل به همین جا ختم نمی شد. در این حال می بایست با فرصت بسیار کم تصمیم نهائی را گرفت که پس از مشورت با هیئت مدیره هتل قرار براین صادر شد که بلیطهای جدید خریداری گردد که مبلغ پانزده میلیون ریال(معادل فروش چند اتاق؟) برای هتل هزینه در برداشت. شایان ذکر است که اتاق میهمان صاحب مشکل، جهت ورود میهمان دیگری رزرو بوده و امکان اینکه میهمان در هتل بماند نیز وجود نداشت، ضمن اینکه چون میهمان کارمند یکی از ادارات بحرین بود می بایست به کشور خود باز گردد. حاصل اینکه مشکل میهمان با خرید بلیط جدید حل شدولی مشکل بعدی کارمند هتل بود که با حقوق ناچیزش در صدد جبران خسارت بود که امری محال و غیرممکن به نظر میرسید و هیئت مدیره با تصمیم بجا و منطقی آن را به وی بخشیدند چرا که وی نیز یکی از اصول مهم هشت گانه هتلداری و به نوعی سرمایه هتل محسوب می شد. ولی مشکلات هتلها همچنان ادامه دارد و خواهد داشت کما اینکه شرکت گلف ایر که مقر آن در بحرین میباشد طبق قوانین موظف به بازگرداندن وجه پرداختی از سوی هتل می باشد زیرا بلیط مفقود شده وکسی ازآن استفاده نکرده است در واقع برای صدور المثنی مجدا مبلغ را را دریافت داشته است که تاکنون نتیجه ای اخذ نشده است. شایان ذکر است نویسنده  سمت مدیرداخلی در آن مجموعه را داشته ام که تنها کاری که به ذهنم رسید حل مشکل میهمان بود و لاغیر تا آنجا که شخصاً بدون هیچ چشمداشتی اقدام به بدرقه میهمان تا فرودگاه نمودم.
وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم  که در طریقت ما کافریست رنجیدن   (حافظ)
البته بنده معتقد به این اصل می باشم  که نه تنها رنجیدن بلکه رنجاندن در طریقت ما نیست آن هم رنجاندن یا رنجیدن از میهمان که در صورت فقدان آن ضربه بزرگ به صنعت هتلداری می باشد
تحلیل-گاهی اوقات مسائل فراتر از مشکل می باشند. در مثال فوق مشکل چند جانبه بود:
1-از سوی اصلی مشکل میهمان بود.
2-مشکل برای هتل ایجاد شد زیرا می بایست وجه قابل توجهی را برای حل آن می پرداخت.
3-کمبود وقت جهت تصمیم گیری صحیح که در هتل امری انکار ناپذیر است و گاهی اوقات باید ظرف چند لحظه تصمیمی حیاتی جهت حفظ و ادامه کار هتلداری گرفت که این امر با مشورت سریع با صاحبنظران (در مثال فوق) و مطرح کردن صادقانه اصل مشکل با میهمان و … انجام گرفت.
4-داشتن تنها یک راه حل و آن هم خرید بلیط برای میهمان به دلایلی که بدان اشاره شد.
5-دغدغه فکری پرسنل مبنی بر اینکه تا آخر عمر باید تقاص اشتباهم را باید پس دهم و…
6-درنهایت مشکل مدیریت که در عین تحلیل مسآله به کنترل آن و در نهایت می بایست تصمیم گیری می کرد.
توضیح-پس ازحل مشکلات باید بیاندیشم وعبرت گیریم که ایراد کار از کجاست؟ چه کنیم تا از تجارب تلخ نیز نهایت استفاده را ببریم؟ که در موضوع مورد بحث بدین شرح است:
•تصمیم اشتباه هتل در ابتدای امر مبنی بر اخذ بلیط از میهمان جهت انجام ریکانفرم(تأیید جا) در قبال مبلغ ناچیزی که منجر به زیان هتل گشت.  
•عدم تمرکز پرسنل در انجام امور محوله که در زندگی امروز برای هر کس انکارناپذیر است.
•صداقت تنها راه نجات انسانها و بویژه پرسنل و مدیریت هتل است که در غیر اینصورت مسأله تبدیل به مشکل و در نهایت معضلات خواهد شد.
•بدون هیچ چشمداشتی به انجام امور محوله بپردازیم چرا که نه تنها دراین مثال بلکه در هر هتل با انگیزه دریافت پاداش یا 000 نه تنها کار پیش نخواهد رفت بلکه ایجاد مشکلات  بیشتری خواهد نمود کما اینکه در این خصوص در کتابهای اصول و تکنیک هتلداری استاد دربندی مفصلاً در این زمینه و مسائل دیگر هتل بحث شده است و به نظر بنده منشأ تمام مشکلاتی که گریبانگیر ماست عدم داشتن دانش کافی و تجربه لازم می باشد و بدتر از آن اینکه در برابر کسانی که این راه را با اقتدار تمام طی نموده اند سر تعظیم فرود نیآورده و در مشکلات خود عاجز و غوطه وریم. به فرموده حضرت علی علیه السلام: درمانده ترین مردم کسی است که نتواند خود را اصلاح کند! و می دانیم که برای اصلاح و حل مشکلات، تنها و تنها باید دانش و تجربه داشت و یا از دانش و تجربه استادان و صاحب نظران هر رشته ای استفاده نمود. حداقل:
آب دریا گر نتوان کشید   هم به قدر تشنگی باید چشید
شما مشکل فوق را چگونه تجزیه و تحلیل نموده، آن را حل می کنید؟
با سپاس فراوان از استاد گرامی جناب آقای دربندی که با کوله باری از تجربه و دانش و ترویج آن،همواره  امور هتلداری را درعین حالی که مشکلات بیشماری داشته و خواهد داشت آسان نموده و پیمودن راه را برای ما جوانان بی تجربه هموار و لذت بخش فرمودند و جالب توجه اینکه در دنیای تجاری و مادی کنونی، به رایگان و بدون هیچ چشمداشتی  تمام گفتنیها را فرموده و نگاشته ولی گوش شنوایی نیست و جالب تر آنکه تنها لذت ایشان راهنمایی حقیر و امثال بنده، ترویج اصول صحیح و امروزی دانش هتلداری با به کار گیری پیشرفته ترین متدهاست که تنها گوشه ای از زحمات ایشان را در سایت پربار هتلداری خواهید یافت اگر یابنده باشید.
عضو انجمن بین المللی مدیریت هتلداری کیان شماره 2-84  

درباره نویسنده
اصغرژیان دربندی کارشناس ومتخصص امورهتلداری بابیش از50 سال سابقه در صنعت هتلداری/اولین نویسنده کتابهای هتلداری تاریخ انتشاراولین کتاب سال 1349تنهامنبع ومرجع امورهتلداری٬نویسنده 6جلدکتاب درامورهتلداری بیش از2000 صفحه مقاله درارتباط باصنعت هتلداری وکترینگ درنشریات کشوروتنهامتخصص در ایران برای اصلاح تخصصی پلان هتل متل ورستوران بیشترین وبزرگترین هتل های خصوصی ودولتی توسط اینجانب اصلاح پلان یاراه اندازی شده است

2 comments on “مشکلات هتلداری و تجزیه تحلیل آنها

  1. برسلانی گفت:

    سایتتون خیلی جالب ومفیده.

  2. عرفان گفت:

    مطالب سایت خیلی ارزشمند و عالی است با توجه به اینکه در ایران هیچگونه سایت تخصصی و یاحتی یک مقاله در مورد هتلداری چاپ نمیشود باز جای تقدیر بسیاردارد از شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *