نحوه پاكسازي ولكه زدايي مواد مختلف (Laundry هتل )

ترجمه: ندا ژيان دربندي                                                                                         ( Laundry لاندری هتل )
1. نوار چسب ؛ آدامس و چسب مايع : سطح ماده چسبنده را با مالش يك تكه يخ سفت كرده و سپس با يك چاقوي كند بتراشيد با يك ماده حلال يا پاك كننده سطح جسم را خيس كنيد ؛ سپس آن را شسته و آبكشي كنيد .
2. لك شيرخشك بچه:ماده لك شده رابايكي ازفراورده هاي آنزيم دارمانند ERA استفاده كنيد. زمان خيساندن جسم بمنظور لكه زدائي بايدحدا قل 30دقيقه تا چند ساعت باشد . سپس بطورعادي آن را بشو ئيد
3. آشاميدنيها (قهوه ؛چاي ؛ نوشيدنيها ي الكلي يا غير الكلي ) : سطح جسم را با آب سرد خيس كنيد . سپس آن را به يك ماده لك برنده يا سفيد كننده ( به صورت مايع و يا پودر كه اب مخلوط مي گردد ) آغشته كنيد . بعد آن را همراه با ماده لكه زدا يا سفيد كننده بشوئيد توجه داشته باشيد كه لكه هاي قديمي ؛ اگر قبل از شتشوي آنها از فر آورده هاي آنزيم دار همانند ERA كنيد ؛ به لكه زدائي واكنش تهبري نشان ميدهند .
4.  خون : خون فقط با آب سرد شستشو دهید
5. موم شمع : ابتدا موم را با يخ سفت كنيد و بعد آن را با يك چاقوي كند بتراشيد . قسمت لكه شده را بين دو عدد دستمال كاغذي قرار داده و روي آن اتوي داغ بكشيد . دستمال كاغذي ها را عوض كنيد تا موم بيشتري را به خود جذب كرده و همچنين از انتشار لك به قسمت هاي ديگر جلوگيري شود . قبل از شستشو يك ماده لكه زدائي را روي سطح مورد نظر با اسفنج بكشيد و با دستمال كاغذي خشك كنيد سپس بگذاريد پارچه خشك شود و بعد آن را بشوئيد توجه داشته باشيد كه اگر رنگي روي پارچه باقي ماند آن را مجدا با يك ماده سفيد كننده شستشو دهيد .
6. سوس گوجه فرنگي (كچاپ) : ابتدا پارچه را با آب سرد آبكشي كنيد سپس آنرامجدا در آب سرد با ماده پاك كننده بخسانيد ، ( به ازا هر 5/3 ليتر اب 4/1 فنجان ماده پاك كننده ) بعدآنرا همراه با يك ماده سفيد كننده شسته و آبكشي نمائيد .
7.  شكلات : شکلات شیری ،چای ،قهوه ،الکل سفیذ و سرکه را به مقدار مساوی مخلوط نموده و سپس لکه را با آن بشوئید روي سطح پارچه را اسپري پاك كننده بپاشيد اگر لك باقي ماند ه است با ماده سفيد كننده مجدا آن را بشوئيد .
8. قهوه چاي ( تنها با همراه مواد شيرين كننده ) : اگر ممكن است بلافاصله آن را با آب سرد با فشار تند آب بشوئيد اگر لكه خشك است آنرا تا 30 دقيقه در آب سرد بخيسانيد . سطح لكه  را ماده پاك كننده بماليد و با مواد سفيد كننده شسته و آبكشي كنيد .
9. قهوه ؛چاي ( همراه با خامه ) : روي سطح پارچه را ماده پاك كننده بماليد و سپس آن را با آب كاملا داغ بشوئيد ( اگر ضرري به الياف پارچه نمي رساند ) از ماده سفيد كننده در صورتي كه براي پارچه مضر نمي باشد مي توانيد استفاده كنيد لكه هاي قديمي را با يكي از فر اورده هاي آنزيم دار آغشته كرده و سپس شسته و آبكشي كنيد
10. لوازم آرايشي  : پارچه را با مواد مخصوص لكه گيري آغشته كنيد سپس آنرا با تركيبي از مواد لكه زدا و پاك كننده هاي مايع بشوئيد و يا روي آن صابون بماليد . اين عمل را آنقدر ادامه دهيد تا خطوط لك از بين بروند سپس آن را آبكشي كنيد . اگر لكه هاي چربي باقي ماند اند آن را با يكي از فر آورده هاي آنزيم دار آغشته و سپس شسته و آبكشي كنيد .
11. مواد شمعي : ابتدا مانند موم شمع آنرا از روي پارچه بر داريد سپس روي سطح نمدار پارچه صابون زده و آن را با حداكثر دماي آبي كه براي بافت پارچه مضر نباشد بشوئيد . ظرفيت مناسبي از اين گونه پارچه ها را مي توانيد با ماشين لباسشوئي و با آب داغ بشوئيد آما از مواد لكه زدا استفاده نشود. به جاي آن از صابون هاي شوينده همراه با يك فنجان جوش شيرين استفاده كنيد (اگر براي پارچه مضر نيستند )همچنين آن را با يكي از فرآورده هاي آنزيم دار آغشته كنيد و از آب داغ استفاده كرده و آبكشي نمائيد .
12. لبنيات (شير ؛خامه ؛بستني؛ماست ؛ پنير و… ) : آن را با مواد لك برآغشته كرده سپس بشوئيد .
13. دئو دورانت و مواد ضد عرق : لكه هاي كوچك را با مواد پاك كننده مايع آغشته كرده سپس بشوئيد لكه هاي بزرگ را با مواد لكه زدا آغشته بگذاريد 5 تا 10 دقيقه بماند سپس آن را بشوئيد . از مواد سفيد كننده نيز مي توانيد استفاده كنيد .
14. رنگ منتشر شده : (پارچه هاي كه  رنگ از پارچه هاي ديگر به آنها انتقال پيدا كرده است ) پارچه را با مواد سفيد كننده كلر دار بشوئيد (اگر براي آن ضرري ندارد ) پارچه هاي رنگي و يا پارچه هاي سفيدي را كه مواد سفيد كننده كلر دار براي آنها مضر مي باشد  با فرآورده هاي انزيم دارآغشته كرده و سپس بشوئيد توجه داشته باشيد كه شما مي توانيد از بوجودآمدن چنين لكه هائي با جدا سازي كامل پارچه هاي لكه دارازديگر پارچه ها و خروج فوري پارچه هاي خيس از ماشين لباسشوئي پس از اتمام شستشو جلوگيري كنيد
15.  تخم مرغ :  تخم مرغ و شیر لکه تازه را با آب ولرم و صابون بشوئید  آن را با يكي از فرآورده هاي آنزيم دار آغشته كنيد 30دقيقه براي لكه هاي تازه و چند ساعت براي لكه هاي قديمي سپس آن را بشوئيد .
16. لك مواد نرم كننده پارچه:  لك را مرطوب كنيد با يك قالب صابون بشوئيد سپس آبكشي كنيد اگر لك باقي ماند ه است با اسفنج الكلي روي آن كشيده و سپس مجدا آنرا آبكشي  نمائيد .
17. لاك ناخن : از موادپاك كننده لاك استفاده كنيد . اما از بكار بردن آن روي پارچه هاي استات و تري استات  خود داري كنيد سطح لكه را روي يك دستمال كاغذي قرار داده و ماده پاك كننده را روي ان اسپري كنيد دستمال كاغذي ها را چند بار عوض كنيد و اين عمل را آنقدر تكرار كنيد تا لك ناپديد شود . سپس آن را آبكشي نمائيد . بر طرف كردن لك برخي از لاك غير ممكن است
18.  آب ميوه : آبمیوه با الکل سفید و آب سشستشو دهید یا   پارچه را در آب سرد بخيسانيد و آن را با مواد سفيد كننده بشوئيد .
19. لك سبزي : آن را با مواد لكه زدا آغشته نمائيد و يا آن را در يكي از فر آورده هاي آنزيم دار بخيسانيد اگر لك باقي ماند آن را با يك ماده سفيد كننده  با حداكثر دماي ابي كه براي پارچه مضر نمي باشد بشوئيد .
20. لك چربي : (روغن موتور ؛چربي حيواني ؛روغن سالاد ؛ كره ؛ مايونز ؛ روغن آشپزي ؛و روغن ماشين ) روي لكه هاي كوچك را اسپري لكه زدا بپاشيد سپس با يك ما يع پاك كننده در بالاترين دماي آبي كه براي پارچه مضر نمي باشد آن را شستشو دهيد.
21. انواع جوهر: دستور عمل مربوط  به لکه گیری  رنگ را بکار برید ولی درمورد جوهر قرمز و مشکی از آب ژاول رقیق استفاده نمائید و سپس با اب و صابون بشوئید  برای پارچه های رنگی و لکه های خشک شده ازآب اکسیژنه استفاده کنید مرکب پارچه را به سرکه سفید و الکل آغشته نمائید و سپس شستشو دهید لكه هاي ناشي از خودكار را روي يك دستمال كاغذي قرار داده و روي آن پاك كننده هاي الكل داراسپري كنيدويا روي منطقه لك شده را موادپاك كننده بماليد .اگر برخي لكه ها باقي مانده اند؛ اين عمل را تكرار كنيد ؛سپس شسته و آبكشي نمائيد لك جوهرنوشتاري معمولا پاك نمي شود ،سعي كنيد با فشار آب آن را بشوئيد تا زماني كه لك باقي نماند سپس روي آن پاك كننده هاي مايع ماليده و آبكشي كنيد .اين عمل را مي توانيد تكرار كنيد .سپس ان را در مخلوطي از 1 تا 4 قاشق غذا خوري آمو نياك خانگي و يك ليتر آب گرم بخيسانيد سپس مجدا كاملا آبكشي كنيد . سپس آن را با يك ماده سفيد كننده و بالاترين دماي آبي كه براي الياف مضر نمي باشند بشوئيد لك ماژيك يا جوهر هندي معمولا پاك نمي شود . سعي كنيد بلافاصله قبل از خشك شدن لك روي آن آب بپاشيد تا زماني كه از بين برود صبر كنيد تا پارچه خشك شود سپس روي لكه هاي مانده مايع تميز كننده بماليد و آبكشي نمائيد لكه ها را در آب گرم بخسانيد ( گاهي اقات بمدت يك شب ) به اين آب گرم يك تا 4 قاشق آمونياك خانگي بيفزائيد . سپس آبكشي نمائيد و در صورت نياز اين عمل تكرار شود .
22. يد : سطح زير لكه را زير فشار آب سرد بگيريد سپس آن را در محلولي از پاك كننده هاي كلر دار بخيسانيد و يا يك اسفنج حاوي محلول تيو سولفات سديم روي آن بكشيد ( اين محلول را از داروخانه ها ميتوانيد تهيه كنيد )
23. رژ لب : آن را روي يك دستمال كاغذي قرار دهيد و با اسفنج حاوي محلول پاك كننده روي آن بكشيد و يا از مواد لكه بر استفاده كنيد . دستمال را چند بار عوض كنيد . سپس آبكشي نمائيد . سپس ماده لك برنده را روي آن بماليد تا خطوط لك محو گردند . بعد مجدا آن را بشوئيد . در صورت نياز اين عمل تكرار شود .
24. مركوركروم : تمامي لكه ها را در حد امكان در زيرشير فشار آب سرد قرار دهيد و به مدت 30 دقيقه آن را در محلول يك ليتر آب و 2/1 قاشق چايخوري آمونياك بخيسانيد  سپس آن را آبكشي كنيد. اگر لك باقي است آن را در محلول  يك ليتر آب گرم و يك قاشق غذا خوري سركه براي مدت يكساعت بخيسانيد كاملا آبكشي كرده و بگذاريد خشك شود سپس مجدا آن را با مواد پاك كننده و سفيد كننده بشوئيد. براي پارچه هاي حساس ؛يك بالشتك پنبه اي به الكل آغشته و روي آن بكشيد ؛ بالشتك ها را عوض كنيد تا زماني كه خطوط لك محوگردند . سپس شسته و آبكشي كنيد .
25. كپك : با استفاده ازسفيدكننده هاي كلردارلك را بشوئيد.(اگر براي پارچه ضرر ندارد )سپس مجدا آن رادرمخلوط آب داغ و مواد سفيد كننده بخيسانيد سپس بشوئيد اگر برخي از لكه ها باقي مانده اند روي آن را با اسفنج حاوي پراكسيد هيد روژن بكشيد سپس شسته وآبكشي كنيد بگذاريد در آفتاب خشك شود پارچه هاي كه به سختي كپك زده شده اند ممكن است پس از اين عمليات صدمه ببينند
26. لجن : بگذاريد خشك شود سپس تا حد امكان با برس اين لكه ها را برطرف كنيد يا زيرفشار آب  گرفته و سپس تمام شب را درآب بخيسانيد؛براي لكه هاي كوچك مي توانيد ازپاك كننده هاي پودري به همراه آب و لكه بر هاي مايع استفاده كنيد سپس بشوئيد.لكه هاي بزرگ را در مخلوطي ازمواد پاك كننده ؛يك فرآورده آنزيم داربخيسانيد و يا در مخلوطي ازآب يك ماده پاك كننده مايع و 4/1 فنجان آمونياك قراردهيد سپس بشوئيد براي برطرف كردن خاك رس مي توانيد از مخلوط سركه و نمك استفاده كنيد. لكه را30 دقيقه دراين مخلوط قراردهيد سپس آنرادرداغ ترين آبي كه براي پارچه مضر نمي باشد آبكشي كنيد . از سفيد كننده نيز مي توانيد استفاده كنيد درصورت نياز عمل را تكرار كنيد  . 
27. خردل : آن را با يك ماده لكه بر آغشته نمائيد و يا آن را مرطوب كرده و با صابون بشوئيد سپس مجدا آن را با يك سفيد كننده كلردار بشوئيد ( اگر براي پارچه ضرر ندارد )
28.  روغن نباتی: و سس پس از برداشتن روغن و سس لکه را با الکل شستشو دهید 
29. نقاشي : لكه هاي مانند تكس آكروليك ؛ بايد تا وقتي مرطوب است با آب گرم آبكشي شوند . اين لك هامعمولا پس از خشك شدن بر طرف نمي گردند  براي نقاشي هاي روغني مانند لاك الكل از محلول هايي كه روي برچسب مربوطه نوشته شده مثل تينر استفاده  كنيدو اگر اطلاعاتي در برچسب موجود نيست از ترپاتين استفاده كنيد . سپس آبكشي نموده و از مواد لكه بر استفاده نمائيد همچنين از صابون يا مواد پاك كننده مايع . مجدا شسته وآبكشي كنيد . رنگ (الف ) با آب ولرم و صابون بشو ئید  (ب) با الکل و محلول رقیق آمونیاک بشوئید
30. عطر :پارچه را با مواد لكه برآغشته نمائيد و يا از پاك كننده هاي مايع استفاده نموده ؛ شسته و آبكشي كنيد .
31.  عرق :در آب سرد فرو برده با محلول آمونیاک رقیق بشوئید با صابون بشوئيد  و. اگر رنگ پارچه كمي تغييركرده است ؛ براي لكه هاي تازه از آمونياك و براي لكه هاي قديمي از سركه استفاده نموده و آبكشي كنيد . پارچه را با داغ ترين دماي آبي كه براي الياف مضر نمي باشد بشوئيد . لكه هاي باقي مانده ممكن است به يك فر آورده آنزيم دار پاسخ مثبت بدهد . سپس پارچه را با استفاده از يك ماده سفيد كننده مجدا بشوئيد .
32. صمخ درخت : با يك اسفنج حاوي مايع پاك كننده روي آن بكشيد . بگذاريد در هواي آزاد خشك شود . سپس روي آن ماده پاك كننده بماليد و طبق معمول بشوئيد . اگر لكه هاي باقي مانده اند چند قطره آمونياك خانگي تهيه كنيد و روي آن ريخته بگذاريد خشك شود سپس آن را با استفاده از مايعات پاك كننده مجدا بشوئيد .
33. گرده گل يا درخت : روي آن محلول هاي پاك كننده اسپري كنيد و با اسفنج بكشسد بگذاريد در هواي آزاد خشك شود . سپس روي آن ماده پاك كننده بماليد و به صورت عادي بشوئيد و اگر براي پارچه ضرري ندارد از مواد سفيد كننده استفاده كنيد
34. رنگ فلز : يك پاك كننده صنعتي زنگ تهيه كنيد و روي آن بماليد . از توصيه هاي سازنده اين مواد استفاده نمائيد از سفيد كننده هاي كلر دار استفاده  نكنيد .
35. لك سوختگي : با سفيد كننده هاي كلردار بشوئيد اگر براي پارچه مضر نيستند   سپس تمام پارچه را در محلول سفيد كننده و آب داغ بخيسانيد .سپس بشوئيد . توجه داشته باشيد لكه هاي قديمي قابل پاك شدن نيستند .
36. واكس كفش : پارچه را در محلول آب و پودر پاك كننده بخيسيانيد سپس شستشو دهيد . از يك چاقوي كند مي توانيد براي برداشتن لكه هاي واكس باقي ماند استفاده كنيد سپس مجدا آن را در يك ماده پاك كننده يا لكه زدا بخيسانيد  وآبكشي كنيد . سپس روي لكه ها را مواد پاك كننده بماليد و با مواد سفيد كننده كلرداردوباره بشوئيد (اگر براي پارچه ضرر ندارد )
37.  قير : بايد بلافاصله قبل از خشك شدن لك وارد عمل شويد . ازيك چاقوي كند براي برداشتن قير از روي پارچه استفاده كنيد . سپس سطح لكه دار را روي دستمال كاغذي قرار دهيد و با مايع پاك كننده روي آن اسپري كنيد . براي جذب بهتر قير مرتب دستمال كاغذي ها را عوض كنيد . سپس آن را شسته و از بالاترين دماي آب استفاده نمائيد ( در صورتيكه براي پارچه مضر نباشد )
38. تنباكو : پارچه را مرطوب كرده و با صابون بشوئيد . سپس آبكشي نمائيد . سپس آن را در مواد لكه بر بخيسانيد و يا در محلول هاي آنزيم دار آغشته كنيد . سپس بشوئيد توجه كنيد كه اگر لكي باقي ماند بايد مجدا آن را شسته و از سفيد كننده هاي كلردار استفاده كنيد اگر براي پارچه مضر نباشد و يا مي توانيد از سفيد كننده هاي اكسيژنه استفاده نمائيد .
39. ادار ؛ استفراغ ؛ خلط؛ مدفوع : روي آن اسپري لكه ردائي پاشيده و يا يكي از فرآورده هاي آنزيم دار پاك كننده استفاده كنيد . سپس آن مواد را با مواد سفيد كننده كلر دار بشوئيد (درصورتيكه به براي پارچه ضرر ندارد )  و يا تمامي پارچه را در مواد سفيد كننده قرار دهيد .
40. زرد شدن پارچه هاي سفيد رنگ كتاني : ماشين لباسشوئي را با آب داغ پر كنيد و برابر هميشه مواد پاك كننده در آن بريزيد بگذاريد 4 دقيقه به صورت معمول كار كند . ماشين را خاموش كرده و بگذاريد 15 دقيقه لباسها در آن باقي بماند سپس به مدت 15 دقيقه بگذاريد ماشين مجدا كار كند . عمل شستشورا كامل كنيد . در صورت لزوم عمل را تكرار كنيد .
41. زرد شدن پارچه هاي سفيد رنگ نايلوني : بگذاريد يكشب پارچه هاي لكه دار در محلول پاك كننده هاي آنزيم دار يا سفيد كنند هاي اكسيژنه بمانند . سپس آن را بشوئيد . از آب داغ استفاده كرده و دوبرابر هميشه مواد پاك كننده بريزيد . مجدا از سفيد كننده هاي اكسيژنه استفاده نمائيد .
از زدن نمک بر روی لکه های مواد غذائی رنگی مانند آبمیوه زغفران و زرد چوبه خود داری نمائید زیرا نمک موجب تثبیت لکه می شود
استفاده ،انتشار ،کپی برداری از کلیه مقالات و مطالب سایت  بدون دریافت مجوز کتبی پیگرد قانونی دارد    

درباره نویسنده
اصغرژیان دربندی کارشناس ومتخصص امورهتلداری بابیش از50 سال سابقه در صنعت هتلداری/اولین نویسنده کتابهای هتلداری تاریخ انتشاراولین کتاب سال 1349تنهامنبع ومرجع امورهتلداری٬نویسنده 6جلدکتاب درامورهتلداری بیش از2000 صفحه مقاله درارتباط باصنعت هتلداری وکترینگ درنشریات کشوروتنهامتخصص در ایران برای اصلاح تخصصی پلان هتل متل ورستوران بیشترین وبزرگترین هتل های خصوصی ودولتی توسط اینجانب اصلاح پلان یاراه اندازی شده است

4 comments on “نحوه پاكسازي ولكه زدايي مواد مختلف (Laundry هتل )

 1. میترا گفت:

  مطالب بسیار مفیدی وجالبی درسایت مشاهده کردم تمام مطالب بی نظیر است اززحماتی که می کشید تشکر می شود

 2. شهرزاد گفت:

  سلام  تمام مقاله ها و مطالب سایتون درس و آموزش وانحصاری وعالی و دنیایی از اطلاعات است خیلی مایل هستم کتاب دانش هتلداری تالیف شما را داشته باشم که ار مطالب خوبتون بیشتر استفاده کنم  در این زمان که کمتر اشخاصی هستند که وقت بگذارند و مقاله ای بنویسند شما واقعا محبت می کینید اینهمه اطلاعات را مجانی در اختیار عموم قرار داده اید سلامت و موفق باشید

 3. ناهید گفت:

  با سلام.می خواستم بدونم دستگاه اصلاح که دورش شمع ریخته باچی تمیزکنم ممنون میشم جواب بدین

 4. نوشA گفت:

  سلام تمام مطالب سایت بی نظیر وعالی است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *