International dining etiquetteآداب معاشرت بین المللی

 International dining etiquetteآداب معاشرت بین المللی
لاله شفیعی : مدیر عامل موسسه هتلداری آفتاب پارسه شیراز
کلیه افراد شامل از هر جنس ،شغل ،منسب جهت بهبود و ارتقای روابط اجتماعی و کاری و در کل ارتباطات انسانی ملزم به دانستن و رعایت آداب معاشرت و پروتکل های ویژه هر زمینه کاری یا ارتباطی می باشند.
در این میان سرو غذا و انواع شیوه های سرو دسته های مختلف غذایی از جایگاه ویژه خاص خود برخوردار است و دانستن نکات لازم شیوه صحیح سرو غذا باعث قضاوت صحیح دیگران نسبت به اشخاص و بالا رفتن ارزش اجتماعی  فردی و شغلی می گردد.
اهمیت شناخت و بکارگیری آداب خوردن غذا بویژه در مراسم و تشریفات رسمی و اداری نمایانگر ارزش و موقعیت فرهنگی افرادی است که نماینده ای از یک جامعه می باشند و از طرفی رعایت آداب خوردن غذا نمایانگر ارزش دیپلماسی افراد بوده و نگرش فرد یا افراد متقابل را تحت اثر خود در خواهد آورد که کماکان بر کلیه امور کاری ،قراردادی ومصاحبه ای و… اثر گذار خواهد بود.
گرچه فرهنگ غذا در جوامع و ملیت های مختلف بشری متفاوت بوده ولی نکات و آداب اولیه و کلی سرو غذا در کلیه جامعه ها کمابیش یکسان می باشد.
در زیر نکات و آداب خوردن پاره ای از خوراک ها را که بیشتر مورد توجه و سئوال می باشد عنوان می گردد:
•در هنگام دعوت به سرو غذای اصلی تامل کرده تا همگان با هم شروع کنند و سعی شود که غذا با تامل و همزمان با دیگران به اتمام برسد.
•غذا باید به میزان مناسب دربشقاب ریخته و زیاد آمدن غذا در بشقاب باعث ایجاد دیدگاه منفی نسبت به فرد خواهد شد.البته قابل ذکر است که در این باب فرهنگ جوامع غرب با شرق متفاوت می باشد و در جوامع شرقی  بویژه در چین تمیز کردن بشقاب سرو غذا توسط مهمان یک نوع بی حرمتی به میزبان دانسته شده و نشان از این می باشد که میزان غذا کم بوده است!
•در سرو انواع سوپ ها و پیش غذاهای گرم بر خلاف سایر انواع خوراک ها به مجرد عرضه شدن و در جلو مهمان قرار گرفتن باید سرو گردد و در انتظار دیگران بودن ضرورتی ندارد.
•هنگام سرو غذای اصلی بویژه مراسم رسمی باید دستگاه تلفن همراه خاموش گردد.
•جهت سرو موز،موز را در بشقاب قرار داده و با چنگال در انتهای موز فرو برده و با چاقو از طول موز را برش می دهیم و با راحتی به دو نیمه کرده و مجدداً چنگال را در انتهای هر نیمه موز فرو برده و با چاقو گوشت موز را برش زده و سرو می شود.
•در فرهنگ جوامع غربی و از جمله فرانسه قرار دادن قاشق و چنگال کنار هم در وسط بشقاب نشان از اتمام غذا بوده در حالیکه قرار دادن چنگال و چاقو در دو حاشیه درونی بشقاب نشان از تمایل به ادامه تناول غذا می باشد.
•هسته زیتون درون دستمال قرار داده و یا در کف دست و درگوشه بشقاب قرار داده می شود.
•  هرکزنبایدسرمیزغذاحتی باگرفتن دست جلوی دهان ازخلال دندان استفاده  کرد
•جهت سرو هلو چنگال را در گوشت هلو فرو برده تا به هسته برخورد کند و سپس اطراف گوشت را برش داده و قطعه کرده و سرو می شود.
•در خوردن انواع خوراک های شرقی که در کاسه سرو می شود باید کاسه هنگام سرو بالا آورده و با چوب های مخصوص سرو غذای شرقی Chop Steakسرو شود.
•جهت عدم ایجاد لکه چربی یا هر نوع لکه دیگر در لبه لیوان باید با دستمال به آرامی لب را پاک کرد.
•درصورت نیازبه برگردانیدن لقمه ازدرون دهان این عمل را بایددرون یک دستمال انجام وبه درون بشقاب انتقال داد.
•از دراز کردن دست جهت برداشتن ظرف غذا باید خودداری کرد و از فردکناردستی تقتضای این کار را نمود.
•از ایجاد سرو صدا در دهان یا صدای معده در هنگام تناول غذا باید پرهیز کرد.
•کباب ماهی کامل جهت سرو یکنفره :
ابتدا چنگال رابا دست چپ در انتهای بدن ماهی و نزدیک دم فرو برده و ماهی را با کمی فشار ثابت در بشقاب نگه می داریم و سپس با چاقوی ماهی در دست راست از بالای بدن ماهی و درست در زیر سر ماهی چاقو را در گوشت فرو برده تا لبه کارد به تیغه وسط ماهی برخورد کند و سپس چاقو را افقی به طرف انتهای بدن ماهی تا دم حرکت می دهیم و بدین وسیله فیله گوشت از استخوان بدن ماهی جدا می شود و سپس این فیله را به برشهای کوچک برش زده و با چنگال سرو می شود و سپس با نوک چاقو و چنگال تیغه وسط ماهی را بلند کرده و در کنار بشقاب قرار می دهیم و با نمایان شدن فیله زیرین ماهی آنرا به برشهای مناسب برش زده و سرو می کنیم.
كليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه مدیریت هتلداری کیان شماره  ثبت ۱۶۵۷ مورخ 23/06/1384 می باشد هرگونه انتشارنقل قول وکپی برداری ،استفاده مجدد درسایتهای اینترنتی، نشریات ،آموزشگاه ها و غیروتنها با اجازه كتبي وذكرماخذ مجاز مي باشدبدون دریافت مجوز کتبی پیگرد قانونی دارد

درباره نویسنده
اصغرژیان دربندی کارشناس ومتخصص امورهتلداری بابیش از50 سال سابقه در صنعت هتلداری/اولین نویسنده کتابهای هتلداری تاریخ انتشاراولین کتاب سال 1349تنهامنبع ومرجع امورهتلداری٬نویسنده 6جلدکتاب درامورهتلداری بیش از2000 صفحه مقاله درارتباط باصنعت هتلداری وکترینگ درنشریات کشوروتنهامتخصص در ایران برای اصلاح تخصصی پلان هتل متل ورستوران بیشترین وبزرگترین هتل های خصوصی ودولتی توسط اینجانب اصلاح پلان یاراه اندازی شده است

2 comments on “International dining etiquetteآداب معاشرت بین المللی

  1. فلورا محمودی گفت:

      با سلام وتشکر از مقاله شما برای ارایِه  در دانشگاه  رشته  مدیریت هتلداری

    نیازمندم

  2. Ali گفت:

    ممنون از مطالب خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *