توصیه هایی برای پخت غذاهای گوشتی

ارزشمند بودن گوشت وانواع آن بر هیچ کس پوشیده نیست، به طوری که این روزها کمترکسی را می توان یافت که بگویدگوشت ارزش غذایی ندارد.پروتئین گوشت درمقایسه با پروتئین های گیاهی قابلیت جذب بهتری داردوبه دلیل دارا بودن آهن ومس بایدهفته ای ۲ تا ۳ باردربرنامه غذایی دختران نوجوان وبه طور کلی خانم ها تا پیش از دوران یائسگی قرارگیرد.

درست است که همواره کارشناسان به دلیل چربی بالای گوشت قرمز افرادرا ازمصرف بیش ازحدآن بر حذر کرده اند ولی بد نیست بدانید که مصرف کمتر از نیاز گوشت قرمز و مصرف بیش از حد گوشت سفید می تواند باعث بروز کم خونی شود.از این رو، افراد سالم باید به تناسب، از انواع گوشت ها استفاده کنند و این یک اشتباه رایج در اذهان عمومی است که گوشت قرمزرا نسبت به گوشت سفید پست تر می دانند. از سوی دیگر بایددرنظرداشت که قارچ را نمی توان جایگزین گوشت کردچراکه درگوشت موادی نظیرروی،آهن و ویتامین  ۱۲ B به فراوانی یافت می شودکه در قارچ این مواد بسیار ناچیزند. همچنین باید در هنگام استفاده از سویا نیز از مقداری گوشت قرمز استفاده کنید تا آهن موجود در سویا را قابل جذب کند. از این رو، می توان با رعایت نکاتی هرچند ساده در هنگام طبخ غذاهای گوشتی از خواص مفیدآنها بهره برد و از عوارض آنها کاست.

● چه باید کرد؟

▪ قبل از پخت:تمام چربی های ظاهری گوشت را قبل از پخت غذا جدا کنید وبرای بهتر کردن طعم گوشت کم چرب از سیر، پیاز، سبزیجات تازه، ادویه و آبلیمو استفاده کنید. در نظر داشته باشید گوشت به دلیل آن که سرشار از سدیم است به نمک نیازی ندارد.

▪ گوشت سرخ شده:از سرخ کردن زیادگوشت در داخل روغن خودداری کنید.سرخ کردن باعث افزایش میزان چربی وکالری آن شده و غذا را دیرهضم می کند.لذادرصورتی که قصد داریدگوشت را سرخ کنید به اندازه چرب شدن ته ظرف از روغن استفاده کنید و برای استفاده کمترازروغن از ظروف تفلون استفاده کنید.

▪ کباب:قبل از کباب کردن گوشت تا آنجا که امکان دارد چربی های آن را جدا کنید هنگامی که گوشت کباب می شود چربی آن ذوب شده ودرآتش ریخته و ایجاد دود می کند. این دود که روی گوشت می نشیند حاوی مواد سرطانزاست. شعله ایجاد شده ناشی از ریختن چربی روی منقل یا گاز را فورا خاموش کنید و برای کباب کردن گوشت به آن روغن نزنید. بد نیست بدانید گوشت های کبابی به دلیل آن که در هنگام پخت در شیره خود پخته می شوند دارای ارزش غذایی بالایی هستند لذا بهتر است کباب را آبدار تهیه و با سالاد و سبزیجات خام مصرف کنید.

▪ آبگوشت:آبگوشت غذایی مقوی بوده وتامین کننده انرژی حیاتی است.آبگوشت غذایی است که ارزش غذایی آن کمترازخود گوشت است، ولی افزودن سیب زمینی کمبود مواد گلوسیدی و نشاسته ای گوشت را تامین می کند.

آبگوشت در تحریک ترشحات روده و تقویت اعصاب بسیار موثر است.افراد ضعیف و ناتوان را تقویت می کند ولی زیاده روی درخوردن آن خوب نیست چراکه هضم آن با مشکل روبه رو شده و فشار خون را بالا می برد.

▪ گوشت آب پز:گوشت پس از جوشیدن در آب ۷۵ درصد از مواد غذایی اش خارج می شود که از این مقدار ۳ درصد از آلبومین های محلول و قابل انعقاد به شکل کف روی آب گوشت قرار گرفته و بقیه در آب حل می شود.اگرگوشت را با استخوان بپزیدمقداری ازکلسیم، فسفروویتامینD استخوان درغذاحل می شود که خوردن آن بسیار مفید است.

ـ نکته:مصرف زیاد گوشت سبب زیاد کار کردن کبد و خستگی آن می شود.پورین و اسید اوریک در خون زیاد می شود و فعالیت سلول های کلیه کاهش می یابدوبه تدریج کلیه ها خسته و قدرت دفع سموم و ادرار نیز کم می شود.همچنین زیاده روی درمصرف گوشت می تواند چربی و فشار خون را افزایش داده و افراد را مستعد ابتلا به بیماری نقرس سازد

منبع :نشریه شهرما شماره  ۲۱۹  مورخ پخشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۸۷  تورنتو

درباره نویسنده
اصغر ژیان دربندی کارشناس و متخصص امور هتلداری با 50 سال سابقه درصنعت هتلداری / مولف کتابهای تکنیک هتلداری٬اصول هتلداری.دانش هتلداری تنها منابع هتلداری٬بیش از 2000 صفحه مقاله درارتباط باصنعت هتلداری وکترینگ درنشریات کشور و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *