كلان سرمايه‏هاي هتلها

كلان سرمايه‏هاي هتلها

اصغرژیان دربندی کارشناس و متخصص امور هتلداری

يك هتل و همچنين هريك از متلها را دو نيروي مالي و اقتصادي به حركت درمي‏آورند و فعاليّتهاي آنها را رونق مي‏بخشند. نخستين نيرو همان سرمايه‏اي است كه براي تأسيس و بناي هتل هزينه شده و ساختمان آن را آماده پذيرايي از ميهمانان يا مسافرين ساخته وكارپذيرايي از واردين را هريك از كاركنان هتل كه بخش ديگري در همين سرمايه را تشكيل داده‏اند، به سهم خود عهده‏دار مي‏ گردد. دومين نيروي مالي گرداننده هتل كه نقش ارزشمند و پراهميت‏تري نسبت به نخستين نيرو دارد، سرمايه‏اي است عظيم و پربها و افزون شونده كه در واقع بردوام و بقاي سرمايه اول و همچنين برگسترش و رونق آن تأثير مي‏گذارد. اين سرمايه مي‏تواند بطور دائم در اختيار مدير كارآمد و با بصيرت هتل قرار بگيرد و گاه مي‏تواند به طور موقت و گذرا در اختيار بماندونيز ممكن است براثراشتباه‏كاريها و بي‏مبالاتي، به تمام از دست برود كه در چنين صورتي همان سرمايه تأسيس و چرخش هتل نيز به خطر خواهد افتاد و ضايع خواهد گرديد. اين سرمايه كلان را ميهمانان و مسافرين هتل يا متلها تشكيل مي‏دهند. همين سرمايه است كه بايد در بهترين صورتي و با دقت، كوشش،توجه و تدبير يك مديريت كاربرد و مجرب به گردش درآيد و در جهت حفظ منافع هتل به طور صحيح به كار گرفته شود. واردين و مسافرين و ميهمانان هتلها هستند كه ارج و بهاي واقعي آنها به شمار مي‏روند و از جمله وظايف اصلي و عمده‏اي كه بخش‏پذيرش هتل برعهده مي‏گيرد،آن است كه هر ميهمان را همچون سرمايه‏اي هميشگي براي هتل بداندو تلاش كند كه او را خواستاروطرفدار هتل خود قرار دهد. يك مدير دورانديش همواره بايد برآن  لحظه كه يك ميهمان هتل را ترك مي‎كند نظارت داشته باشد و بداندكه وي با چه نوع يادبود و خاطره‏اي  از هتل مي‏رود، خداحافظي مي‏كند يا عبارت: «به اميد ديدار» را هم برزبان مي‏آورد؟ افسرده و ناراضي است و يا خندان و خوشحال به نظر مي‏رسد.همچون يك ميهمان رفتار مي‏كند يا سرد و بيگانه‏وار ديده مي‏شود؟ آيا اين اطمينان هست كه به هتل بازگردد يا اين كه از همين آمدن يكباره‏‎اش پشيمان است و بعد از اين همچون بيگانه‏اي خواهد بود؟ توجه به جدول زير كه به عنوان مثال مطرح مي‏گردد تا حدودي مي‏تواند پاسخگوي اين پرسشها باشد. يادآورمي‏شويم كه اين جدول با بررسي حالتها،‌ واكنشها و انواع رفتارهايي كه ازبيست وپنج تن ميهمانان يك هتل در يك روز مشاهده گرديده تنظيم شده است و مي‏تواند راهنماي مفيد در نحوه برداشت ميهمانان ازچگونگي كارپرسنل و ارائه خدمات آنها وهمچنين مقياسي براي سنجش ميزان خشنودي و رضایتمندي مسافرين باشد.

 

حداكثر برداشت مورد انتظار از سرمايه

نوع خاطره و نحوه برداشت مسافر به هنگام ترك هتل

رديف

۶ نفر از ميهمانان چنين هستند آنها بار ديگر نيز به هتل مراجعه خواهند كرد.

مثبت است. بسيار خشنود و راضي است. توقع‌ها و انتظارهاي او بيش از آنچه مورد نظرش بوده برآورده شده است. نحوه پذيرايي و موقعيت و منزلت هتل، بيش از اين هم ارزش دارد.

A

۳ نفر از ميهمانان چنين هستند كه در اين صورت يا ممكن است مراجعه كنند و يا احتمال دارد از مراجعه مجدد منصرف شوند.

بي تفاوت است. سرويس و خدمات هتل جنبه متوسط داشته است. انتظار دارد كه قيمت‌ها در هتل كمتر از آنچه هست باشد.

B

۱۶ نفر از ميهمانان چنين‌اند. اين نوع ميهمانها براي بار دوم به هتل مراجعه نخواهند كرد.

منفي است. شگفت زده شده است. توقع و انتظارش برآورده نشده و قيمت ها در هتل گرانست (چنانكه گويا تمايل به ابراز شكايت دارد.)

c

هرگونه انتشارتغیردرویرایش کم یا زیاد کردن مقاله نقل قول وکپی برداری ، استفاده مجدد درسایتهای  اینترنتی ، نشریات ، آموزشگاه ها،وغیروتنها با اجازه کتبی مجازمی باشدبدون اجازه کتبی ازنویسنده پیگردقانونی دارد ازکتاب اصول هتلداری  تالیف اصغرژیان دربندی جاپ ۱۳۶۵
درباره نویسنده
اصغر ژیان دربندی کارشناس و متخصص امور هتلداری با 50 سال سابقه درصنعت هتلداری / مولف کتابهای تکنیک هتلداری٬اصول هتلداری.دانش هتلداری تنها منابع هتلداری٬بیش از 2000 صفحه مقاله درارتباط باصنعت هتلداری وکترینگ درنشریات کشور و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *