كلان سرمايه‏هاي هتلها

كلان سرمايه‏هاي هتلها

اصغرژیان دربندی کارشناس و متخصص امور هتلداری

يك هتل و همچنين هريك از متلها را دو نيروي مالي و اقتصادي به حركت درمي‏آورند و فعاليّتهاي آنها را رونق مي‏بخشند. نخستين نيرو همان سرمايه‏اي است كه براي تأسيس و بناي هتل هزينه شده و ساختمان آن را آماده پذيرايي از ميهمانان يا مسافرين ساخته وكارپذيرايي از واردين را هريك از كاركنان هتل كه بخش ديگري در همين سرمايه را تشكيل داده‏اند، به سهم خود عهده‏دار مي‏ گردد. دومين نيروي مالي گرداننده هتل كه نقش ارزشمند و پراهميت‏تري نسبت به نخستين نيرو دارد، سرمايه‏اي است عظيم و پربها و افزون شونده كه در واقع بردوام و بقاي سرمايه اول و همچنين برگسترش و رونق آن تأثير مي‏گذارد. اين سرمايه مي‏تواند بطور دائم در اختيار مدير كارآمد و با بصيرت هتل قرار بگيرد و گاه مي‏تواند به طور موقت و گذرا در اختيار بماندونيز ممكن است براثراشتباه‏كاريها و بي‏مبالاتي، به تمام از دست برود كه در چنين صورتي همان سرمايه تأسيس و چرخش هتل نيز به خطر خواهد افتاد و ضايع خواهد گرديد. اين سرمايه كلان را ميهمانان و مسافرين هتل يا متلها تشكيل مي‏دهند. همين سرمايه است كه بايد در بهترين صورتي و با دقت، كوشش،توجه و تدبير يك مديريت كاربرد و مجرب به گردش درآيد و در جهت حفظ منافع هتل به طور صحيح به كار گرفته شود. واردين و مسافرين و ميهمانان هتلها هستند كه ارج و بهاي واقعي آنها به شمار مي‏روند و از جمله وظايف اصلي و عمده‏اي كه بخش‏پذيرش هتل برعهده مي‏گيرد،آن است كه هر ميهمان را همچون سرمايه‏اي هميشگي براي هتل بداندو تلاش كند كه او را خواستاروطرفدار هتل خود قرار دهد. يك مدير دورانديش همواره بايد برآن  لحظه كه يك ميهمان هتل را ترك مي‎كند نظارت داشته باشد و بداندكه وي با چه نوع يادبود و خاطره‏اي  از هتل مي‏رود، خداحافظي مي‏كند يا عبارت: «به اميد ديدار» را هم برزبان مي‏آورد؟ افسرده و ناراضي است و يا خندان و خوشحال به نظر مي‏رسد.همچون يك ميهمان رفتار مي‏كند يا سرد و بيگانه‏وار ديده مي‏شود؟ آيا اين اطمينان هست كه به هتل بازگردد يا اين كه از همين آمدن يكباره‏‎اش پشيمان است و بعد از اين همچون بيگانه‏اي خواهد بود؟ توجه به جدول زير كه به عنوان مثال مطرح مي‏گردد تا حدودي مي‏تواند پاسخگوي اين پرسشها باشد. يادآورمي‏شويم كه اين جدول با بررسي حالتها،‌ واكنشها و انواع رفتارهايي كه ازبيست وپنج تن ميهمانان يك هتل در يك روز مشاهده گرديده تنظيم شده است و مي‏تواند راهنماي مفيد در نحوه برداشت ميهمانان ازچگونگي كارپرسنل و ارائه خدمات آنها وهمچنين مقياسي براي سنجش ميزان خشنودي و رضایتمندي مسافرين باشد.

 

حداكثر برداشت مورد انتظار از سرمايه

نوع خاطره و نحوه برداشت مسافر به هنگام ترك هتل

رديف

۶ نفر از ميهمانان چنين هستند آنها بار ديگر نيز به هتل مراجعه خواهند كرد.

مثبت است. بسيار خشنود و راضي است. توقع‌ها و انتظارهاي او بيش از آنچه مورد نظرش بوده برآورده شده است. نحوه پذيرايي و موقعيت و منزلت هتل، بيش از اين هم ارزش دارد.

A

۳ نفر از ميهمانان چنين هستند كه در اين صورت يا ممكن است مراجعه كنند و يا احتمال دارد از مراجعه مجدد منصرف شوند.

بي تفاوت است. سرويس و خدمات هتل جنبه متوسط داشته است. انتظار دارد كه قيمت‌ها در هتل كمتر از آنچه هست باشد.

B

۱۶ نفر از ميهمانان چنين‌اند. اين نوع ميهمانها براي بار دوم به هتل مراجعه نخواهند كرد.

منفي است. شگفت زده شده است. توقع و انتظارش برآورده نشده و قيمت ها در هتل گرانست (چنانكه گويا تمايل به ابراز شكايت دارد.)

c

هرگونه انتشارتغیردرویرایش کم یا زیاد کردن مقاله نقل قول وکپی برداری ، استفاده مجدد درسایتهای  اینترنتی ، نشریات ، آموزشگاه ها،وغیروتنها با اجازه کتبی مجازمی
باشدبدون اجازه کتبی ازنویسنده پیگردقانونی دارد ازکتاب اصول هتلداری  تالیف اصغرژیان دربندی جاپ ۱۳۶۵ 
درباره نویسنده
اصغرژیان دربندی کارشناس ومتخصص امورهتلداری بابیش از50 سال سابقه در صنعت هتلداری/اولین نویسنده کتابهای هتلداری تاریخ انتشاراولین کتاب سال 1349تنهامنبع ومرجع امورهتلداری٬نویسنده 6جلدکتاب درامورهتلداری بیش از2000 صفحه مقاله درارتباط باصنعت هتلداری وکترینگ درنشریات کشوروتنهامتخصص در ایران برای اصلاح تخصصی پلان هتل متل ورستوران بیشترین وبزرگترین هتل های خصوصی ودولتی توسط اینجانب اصلاح پلان یاراه اندازی شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *